Autumn 2019
Saturday 7th September – Saturday 14th December

All classes: LIGHTWATER – The Dance House (unless stated)

Monday Studio 1 Monday Studio 2
2:30pm – 3:20pm Pre School Acro 3:30pm – 4:15pm Street Dance Minis
4:15pm – 5:00pm Acrobatic Arts – Level 1 4:15pm – 5:00pm Street Dance Juniors
5:00pm – 6:00pm Acrobatic Arts – Level 2 5:00pm – 5:45pm Private Lesson/Festival Coaching
6:00pm – 6:45pm Intermediate Tap (Yr 11) 5:45pm – 6:45pm Grade 4 Theatre Craft / Modern Yr 8)
6:45pm – 7:30pm Grade 4 Tap (Yr 8) 6:45pm – 7:45pm Adv1 Theatre Craft / Modern (Yr 11)
7:45pm – 8:45pm Adult Tap 7:45pm – 8:45pm Adult Pilates
Tuesday Studio 1 Tuesday Studio 2
. . 9:15am – 10:00am Adult Ballet
4:00pm – 5:00pm Prep Ballet/Tap/Modern 3:15pm – 4:00pm Pre-School Ballet / Tap / Modern
5:00pm – 6:30pm Grade 1 Ballet / Tap / Modern 4:30pm – 6:00pm Primary Tap / Ballet / Modern
6:50pm – 7:35pm Grade 3 Tap (Yr 7) 6:00pm – 6:45pm Grade 3 Theatre Craft / Modern (Yr 7)
7:45pm – 8:30pm Grade 5 Tap (Yr 9/10) 6:45pm – 7:45pm Grade 5 Modern (Yr 9/10)
6:00pm – 9:00pm Private Singing / LAMDA Lessons 7:50pm – 8:50pm Adult Ballet
Wednesday Studio 1 Wednesday Studio 2
4:15pm – 5:15pm Stage School Minis 4:30pm – 5:15pm Contemporary Jazz – Juniors
5:15pm – 6:00pm Ballet & Jazz Conditioning – Juniors 5:15pm – 6:00pm Street Dance – BOYS ONLY!!
6:00pm – 7:00pm Acrobatic Arts – Level 3 6:00pm – 7:00pm Contemporary Jazz – Seniors
7:45pm – 8:45pm Adult Beginner Tap 7:00pm – 8:00pm Ballet & Jazz Conditioning – Seniors
Thursday Studio 1 Thursday Studio 2
4:30pm – 5:30pm Grade 2 Tap & Modern 3:30pm – 4:30pm Stage School Minis
5:30pm – 6:00pm Grade 2 Ballet 4:30pm – 6:00pm Stage School – Junior (Yr3 – Yr 6)
6:00pm – 7:00pm Advanced 1 Ballet 6:00pm – 7:00pm Intermediate Ballet
7:00pm – 7:30pm Inter & Adv 1 Pointe Work 7:00pm – 8:00pm Street Dance / Commercial – Teens
7:45pm – 8:45pm FitSteps (Adults) 8:00pm – 9:00pm Street Dance / Commercial – Seniors
Friday Studio 1 Friday Studio 2
1:30pm – 2:30pm Easy Adult Tap 9:15am – 10:00am Pre-School Ballet, Tap & Modern
10;15am – 11:00am Pre-School Acro 4:30pm – 5:15pm Grade 2 Ballet
4:15pm – 5:15pm Acrobatic Arts – Level 1 5:15pm – 6:15pm Grade 3 Ballet
5:15pm – 6:15pm Acrobatic Arts – Level 2 6:15pm – 7:15pm Grade 4 Ballet
6:15pm – 7:15pm Acrobatic Arts – Level 4 7:15pm – 7:30pm Pointework
7:15pm – 8:15pm Acrobatic Arts – Level 3 7:30pm – 8:30pm Grade 5 Ballet
Saturday Studio 1 Saturday Studio 2
9:00am – 9:30am Primary Tap (Yr 2) 8:45am – 9:30am Pre-School Ballet, Tap & Modern
9:30am – 10:30am Prep Ballet, Tap – Modern (Yr R/1) 9:40am – 10:40am Primary Ballet & Modern (Yr2)
10:40am – 11:40am Didi Company 10:40am – 12:00pm Stage School Junior (Yr 3&6)
12:00pm – 12:30pm Grade 1 Tap (Yr 3 & 4) 12:00pm – 12:30pm Private Lesson / Festival Coaching
12:30pm – 1:30pm Grade 2 Modern & Tap (Yr 5&6) 12:30pm – 1:30pm Grade 1 Ballet & Modern (Yr 3–4)
1:30pm – 3:00pm Stage School Seniors (Yr7+) 1:30pm – 3:00pm Mini Company Rehearsals (Yr 4–6)
3:15pm – 6:00pm Senior Company Rehearsals 3:15pm – 6:00pm Junior Company Rehearsals

Follow us on TwitterJoin us on FacebookFind us on Instagram